Pressemeddelelse
Tom Kristensen og Shell vil hjælpe danske bilister med at spare brændstof
06/05/2009
Danske bilister står over for en række overvejelser, når det drejer sig om brændstof til deres bil. Fra at vælge det rigtige brændstof og holde øje med brændstofforbruget, til at styre, hvor mange penge de bruger på det.
Over de seneste to år har Shell hjulpet mange bilister verden over med at spare brændstof ved at bruge en kombination af Shell’s brændstof med Fuel Economy formel og Shell FuelSave Tips. Nu har den populære danske racerkører, Tom Kristensen, slået sig sammen med Shell for at videreføre budskabet til et endnu større publikum.
Samarbejdet skal hjælpe danskerne med at få større indsigt i, hvordan de kan spare penge på brændstof. Shell og den nye FuelSave ambassadør, Tom Kristensen, mødes til Shell Ecomarathon i Tyskland for at skyde en række spændende aktiviteter i gang, der alle har fokus på at hjælpe bilister med at få mest muligt ud af deres brændstof i en tid, hvor fokus på både pengepung og miljø er vigtigt.
Tom Kristensen udtaler:
“Jeg er glad for at være en del af Shells FuelSave program og dermed få mulighed for at være med til at lære danske bilister at skære ned på deres brændstofforbrug. Bilister kan forvente en række spændende initiativer fra Shell i løbet af i år. Fra mit arbejde med Shell gennem årene og fra egne erfaringer har jeg på tæt hold set, at det er muligt at spare brændstof, når du har den rette viden og kender de rigtige tips. Jeg håber, at jeg kan være med til at inspirere danske bilister til at skære toppen af brændstofforbruget”.
Med en baggrund som racerkører har Tom Kristensen påtaget sig en ny rolle ved at repræsentere Danmark som Shell FuelSave ambassadør ved det europæiske Shell Eco-marathon i Tyskland den 7-9. maj. Shell Eco-marathon har de sidste 25 år været en innovativ drivkraft inden for energibesparelse ved at udfordre studerende til at bygge køretøjer, der kører længst muligt på, hvad der svarer til en liter benzin.
Fra Shell Eco-marathon til det seneste Shell FuelSave program, har Shell en lang historie for at arbejde for at forbedre brændstoføkonomien. De sidste to år har Shell eksempelvis trænet flere end 2.000 bilister verden over i at nedsætte deres brændstofforbrug. Det er sket gennem Shell FuelSave Challenge, hvor to ud af tre bilister med succes sparede penge på brændstofbudgettet ved at kombinere Shell Fuel Economy brændstof og med Shell FuelSave Tips.
Per Ollikainen, produktchef i Dansk Shell udtaler:
“Vi har hjulpet flere end 2.000 mennesker verden over med vores Shell FuelSave tips og Shell Fuel Economy brændstof, og nogle har opnået besparelser på helt op til 24 procent om måneden på brændstofbudgettet. I år er det vores mål at hjælpe endnu flere bilister med at spare på brændstoffet med hurtige og simple løsninger, der også gavner privatøkonomien.”
Fra lørdag d. 9. maj 2009 kan interesserede følge Tom Kristensens FuelSave rejse på www.shell.dk/hverdraabe
Kontakt
Regitze Reeh, kommunikationschef i Dansk Shell
22 20 60 13, Regitze.Reeh@shell.com
Shell er verdens største leverandør af brændstof og har cirka 45.000 tankstationer i 90 lande. Shell har mere end 100 års erfaring i at udvikle den teknologi, der i dag gør selskabet til en førende leverandør af innovative brændstoffer. Shell introducerede I 1920'erne Shell Dynamin, et brændstof, der tilbød den mest avancerede motorydelse i datiden. I 1950'erne blev Shell brændstof tilsat et additiv som forbedrede brændstoføkonomien.
I 2006 lancerede Shell det særlige Fuel Economy brændstof og indskrev sig samtidig i Guinness Rekordbog, da det australske ægtepar John og Helen Taylor præsterede at køre jorden rundt på kun 24 tankfulde Shell Blyfri 95 Fuel Economy.
Shell Eco-marathon er en del af Shells lange historie inden for udvikling af brændstof, der giver flere kilometer på literen. I 1939 startede Shell forløberen til det populære Shell Eco-marathon – en årlig konkurrence afholdt i Europa og Amerika, hvor studerende skal bygge et køretøj og konkurrere om at køre længst på, hvad der svarer til en liter benzin. Dette initiativ understøtter det ansvar Shell har som energiselskab: At arbejde for at reducere den negative indflydelse, som selskabets forretning uundgåeligt har på miljøet.
Sidste år deltog 200 hold studerende fra 20 lande i Shell Eco-Marathon. Det vindende hold opnåede et brændstofs forbrug svarende til 3.382 kilometer på én enkel liter brændstof. I år fejrer Shell Eco-marathon 25 års jubilæum i Tyskland fra 7-9. maj.

